Saturday, December 30, 2006

Sunday, December 24, 2006

Wednesday, December 20, 2006

värvningsteckning



För fler prenumeranter till Göteborgs Fria Tidning

Något inspirerad av Gene Colans stil. Eh...

Friday, December 15, 2006

facit och god jul

klicka bild för stor och svartvit variant. och här är skissen.

god jul.

Andra bloggar om:

Wednesday, December 13, 2006

Tuesday, December 12, 2006

julkort - teaser 2



"Idiot från Halmstad"? Istanes! Man märker att det får bli fler ledtrådar...

Monday, December 11, 2006

julkort - teaser


OK, den som lyckas gissa på det här borde ju få nåt slags pris. Hela bilden (och facit) kommer om några dagar.

Andra bloggar om: , , .

Sunday, December 10, 2006

gamle gossen


Oldboy, bizarrt brutal rulle. Tragedi, grekiskt snitt. Originell som oliver, men ack så serie- tidnings- snygg.

Graphic matches högt och lågt. Folk petar knappt näsan om det inte är gyllene snittet. Får omedelbart kroki-abstinens.

Andra bloggar om: ,

fantastisk morgontoalett


Läser man Fantastiska Fyran tills man somnar blir minnes- skissandet efter rakningen roligare.




Andra bloggar om: ,

Saturday, December 09, 2006

en liten skiss av vädret



soundtrack: tag en styck radio, vrid till mellan stationerna, lagom volym.

Andra bloggar om: ,

Wednesday, December 06, 2006

årets sista näck


roligast är max- förstoring

Andra bloggar om: , ,

Krokin i Guldheden börjar igen onsdag 2007-01-10

blåpenna


experimenterar med att skissa med blå penna. scannar man i bitmapp kommer den inte med alls.
dock hittade jag bara en fet, nästan krita. vet nån en torr blå man kan sudda tar man tacksamt emot tips.

Andra bloggar om: , ,

Sunday, December 03, 2006

trixig kille


Läser "Special Effects: An Oral History".

Fattade just varför Max von Sydow inte verkar åldras. Han var ju typ fyrtiofyra när dom 1973 spelade in Exorcisten.

Dick Smith hade sminkat honom till att se minst sjuttio ut. Alltså verkar han ju alltid vara sjuttio.

Andra bloggar om: , ,

Friday, December 01, 2006

stadsförnyelse forts...





mer ritande om den däringa stads- förnyelsen ...








Andra bloggar om: , ,